KONFERENCJA "JESTEŚ NA SZCZYCIE"

W dniu 12 września 2024 r. odbyła się konferencja "Jesteś na Szczycie", której wzięli udział Przedstawiciele Urzędów Miast i Gmin, Dyrektorzy Szkół, Nauczyciele, Opiekunie Prawni oraz Uczniowie Szkół, którzy zaangażowali byli w Projekt.

W ramach Konferencji  odbyły się wystąpienia: mgr Bożeny Buckiej - Dyrektor Regionalnego Ośrodka Metodyczno – Edukacyjnego Metis w Katowicach, mgr Jolanty Czernickiej – Siweckiej z Prezes Fundacji Iskierka, dr hab. n med. Anny Brzęk, prof. SUM- Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach oraz Kierownik Katedry i Zakładu Fizjoterapii , dr n. med. Agnieszki Białek – Dratwy -adiunkta badawczo-dydaktycznego Katedry Dietetyki Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu, mgr Marcina Drzazgi - Asystenta Zakładu Antropologii Lekarskiej Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach, oraz mgr Tomasza Wojtasika - Konsultanta/Psychologa  Regionalnego Ośrodka Metodyczno – Edukacyjnego Metis w Katowicach. Także w ramach konferencji odbyła się Premiera filmów edukacyjnych na temat  (więcej ciekawości z konferencji z zakładce):

  1. „Jak zdrowo siedzieć? – zalecenia fizjoprofilaktyczne”
  2. Ruszaj się jak najwięcej? – łatwo powiedzieć!– zalecenia fizjoprofilaktyczne
  3. „Rusz się”– przykładowe ćwiczenia/zabawy fizjoprofilaktyczne.
  4. „Jak zadbać o kręgosłup i sprawność fizyczną mojego dziecka?”
  5. „Jak zadbać o kręgosłup i sprawność fizyczną uczniów przez monitor?"
  6. „Jak zadbać o swój kręgosłup w trakcie nauki?”
  7. "WF on-line – zalecenia fizjoprofilaktyczne” - odcinek dedykowany dla nauczycieli Wf-u."

Uprzejmie informuję, iż o Konferencji mówili o nas:

https://pl.linkedin.com/posts/%C5%9Bl%C4%85ski-uniwersytet-medyczny-w-katowicach_najm%C5%82odsi-ale-nie-najzdrowsi-oko%C5%82o-activity-7240343018505949186-u49U

https://sum.edu.pl/pl/wiadomosci/ogolne/konferencja-podsumowujaca-projekt-schody-zdrowia

https://www.facebook.com/share/p/dJsdXb8gEp2vm8pG/

https://katowice.tvp.pl/82268054/slaski-uniwersytet-medyczny-podsumowal-projekt-schody-do-zdrowia

https://www.tvp.info/82268364/12092024-1715


WARSZTAT Z ZDROWYCH POSIŁKÓW

W dniu27.04.2024 r. w Katedrze Dietetyki Wydziału Zdrowia Publicznego odbyły się kolejne warsztaty z cyklu zdrowy posiłek do szkoły w ramach projektu "Schody Zdrowia - edukacja i nauka wyznacznikiem zdrowego i otwartego społeczeństwa".  W ramach warsztatów zaproponowano kilka oryginalnych przepisów, które doskonale sprawdzą się jako posiłki spożywane w czasie szkolnej przerwy dodając energii do nauki, a przede wszystkim są bogate we wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Pod linkiem https://schodyzdrowia.sum.edu.pl/pliki-do-pobrania znajdują się przepisy, z których dzieci wraz z rodzicami korzystali w trakcie warsztatów. Przepisy zostały stworzone przez naszyn Dietetyków z Katedry Dietetyki WZP w Bytomiu specjalnie na warsztaty w ramach projektu.


WARSZTATY KULINARNE Z ZDROWE II ŚNIADANIE DO SZKOŁY

W dniu 13 kwietnia odbyły się kolejne warsztaty kulinarne w ramach projektu "Schody Zdrowia - edukacja i nauka wyznacznikiem zdrowego i otwartego społeczeństwa". W Katedrze Dietetyki Wydziału Zdrowia Publicznego spotkała się kolejna grupa dzieci wraz z swoimi opiekunami prawnymi. W ramach warszatów na początku został przeprowadzony krótki wykład, później odbyła się cześć praktyczna. Dietetycy uczyli poprzez doświadczenie, jak skomponować zbilansowane posiłki i zabrać je ze sobą do szkoły. Młodzież wraz z opiekunami przygotowali propozycję pełnowartościowych II śniadań, które mogą zabrać do szkoły w lunchboxie.


WARSZTAT Z ZDROWYCH POSIŁKÓW

W dniu 23 marca 2024 r. odbyły się pierwsze warsztatów kulinarne dla uczestników projektu wraz z opiekunami samodzielnie przygotowywali prozdrowotne, pełnowartościowe przekąski, II śniadania oraz napoje, które w przyszłości będą mogli przygotowywać w domu i z łatwością zabierać ze sobą do szkoły. Celem warsztatów kulinarnych było pobudzenie ciekawości i kreatywności młodzieży, a także chęci pogłębiania wiedzy z zakresu zdrowego odżywiania. Uczestnicy zajęć edukacyjnych poznali również nowe (nieznane do tej pory) smaki oraz walory prozdrowotne produktów żywnościowych. Warsztaty kulinarne miały na celu m.in. pokazanie młodzieży, że szkolne lunch boxy mogą być wypełnione zdrowymi, pachnącymi i smakowitymi daniami, a codzienne posiłki zabierane do szkoły nie muszą być nudne i monotonne. W ramach warsztatów zaproponowano kilka oryginalnych przepisów, które doskonale sprawdzą się jako posiłki spożywane w czasie szkolnej przerwy dodając energii do nauki, a przede wszystkim są bogate we wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

 


WARSZTAT Z DRAMY

W dniu 22 marca 2024 r. odbyły się już ostatnie warsztaty z zakresu Dramy, którym była poruszana profilaktyka onkologiczna. Ostatni scenariusz powstał we współpracy z Fundacją Iskierka w oparciu o wydaną przez nich książkę dziewczyny, będącej podopieczną Fundacji. Ten scenariusz otwierał zupełnie nową perspektywę w polskiej pedagogice, koncentrując się na profilaktyce onkologicznej wśród nastolatków.

W ramach przeprowadzanych superwizji nauczyciele realizujący wyżej wymienione scenariusze w swoich szkołach, mogli przeanalizować swoje doświadczenia z przeprowadzonych działań

Nauczyciele, którzy brali udział warsztacie pokazali swoje zaangażowanie i pasję. Dzięki temu nauczyli się tworzenia kolejnych scenariuszy dramowych dla swoich uczniów.

Bardzo dziękujemy wszystkim nauczycielom za zaangażowanie i współpracę!!!


WARSZTAT Z DRAMY

W dniu 01 marca 2024 r. odbyły się kolejne warsztaty z zakresu Dramy, którym było poruszane zdrowie psychiczne dla nauczycieli Szkół Podstawowych z którymi Uczelnia współpracuje w ramach projektu. Do zbudowania scenariuszy dramy wykorzystywane są prawdziwe, poruszające opowieści, których uczniowie doświadczą w sposób bardzo osobisty. Dzięki nabytym kompetencjom oraz wiedzy nauczyciele będą mogli przygotować się do konkretnych działań wspierających prozdrowotne zmiany w swoim życiu jak i w swoim środowisku ucznia.

Nauczyciele, którzy brali udział warsztacie pokazali swoje zaangażowanie i pasję. Dzięki temu nauczyli się tworzenia kolejnych scenariuszy dramowych dla swoich uczniów. W ramach zajęć Nauczyciele poznali zabawę "200 lat temu" - która składała się z kilku scen np. Kopenhaga, urodziny Edgara, podróż na Syberię.  Do zobaczenia 22 marca.


 


KOLEJNE WARSZTATY Z DRAMY ZA NAMI

W dniach 22 i 29 wrzesnia 2023 r. odbyły się kolejne warsztaty z zakresu Dramy dla nauczycieli Szkół Podstawowych z którymi Uczelnia współpracuje w ramach projektu. Nauczyciele w trakcie warsztatów wykazali zaangażowanie i pasję w naukę z zakresu tworzenia scenariuszy dramowych dla swoich uczniów. W ramach zajęć Nauczyciele poznali zabawę "STOP KLATKA ZDJĘCIOWA" - którą mogą wykorzystać do pracy z dziećmi w swojej szkole.

Do zbudowania scenariuszy dramy wykorzystywane są prawdziwe, poruszające opowieści, których uczniowie doświadczą w sposób bardzo osobisty. Dzięki nabytym kompetencjom oraz wiedzy nauczyciele będą mogli przygotować się do konkretnych działań wspierających prozdrowotne zmiany w swoim życiu jak i w swoim środowisku ucznia.


 


SPOTKANIE Z DYREKTORAMI SZKÓŁ

W dniu 12.09.2023 r. w Katedrze Dietetyki Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu  odbyło się spotkanie dotyczące projektu „Schody Zdrowia - edukacja i nauka wyznacznikiem zdrowego i otwartego społeczeństwa” dofinansowanego z Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczność Odpowiedzialność Nauki. Spotkanie poprowadziła pani dr n.med. Elżbieta Szczepańska – Kierownik Zakładu Żywienia Człowieka. Wśród zaproszonych gości był dr hab. n med. Oskar Kowalski – Prorektor ds. Kształcenia Podyplomowego i Promocji Uczelni, a zarazem Kierownik Katedry Dietetyki, mgr Tomasz Wojtasik - Przedstawiciel Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego „Metis” w Katowicach oraz Dyrektorzy i Nauczyciele Szkół Podstawowych biorących udział w projekcie.

Na spotkaniu został omówiony cel projektu jakim jest promocja zdrowego stylu życia, zaszczepienie wśród dzieci i młodzieży racjonalnego żywienia oraz profilaktyki otyłości.  Jest skierowany do uczniów klas 6 i 7 szkół podstawowych oraz ich rodziców.

W ramach projektu realizowane będą:

- Badania przesiewowe w kierunku nadwagi i otyłości wśród uczniów klas 6 i 7 - aby monitorować zdrowie uczniów szkół podstawowych.

- Konsultacje dietetyczne - indywidualne wsparcie dietetyczne dla dzieci z otyłością lub nadwagą.

- Warsztaty kulinarne - nauka przygotowywania pysznych i zdrowych posiłków.

Realizacja części Projektu możliwa jest dzięki współpracy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach ze szkołami w Zabrzu i Bytomiu.

 
 


WARSZTATY Z DRAMY

W dniu 28 marca 2023 r. odbyły się warsztaty dla nauczycieli Szkół Podstawowych z którymi Uczelnia współpracuje w ramach projektu.  Celem warsztatów było przekazanie wiedzy z zakresu stosowania metody „dramy” w pracy edukacyjnej i wychowawczej. Nauczyciele w trakcie warsztatów wykazali zaangażowanie i pasję w naukę z zakresu tworzenia scenariuszy dramowych dla swoich uczniów.

Do zbudowania scenariuszy dramy wykorzystywane są prawdziwe, poruszające opowieści, których uczniowie doświadczą w sposób bardzo osobisty. Dzięki nabytym kompetencjom oraz wiedzy nauczyciele będą mogli przygotować się do konkretnych działań wspierających prozdrowotne zmiany w swoim życiu jak i w swoim środowisku ucznia.

 

 

Deklaracja dostępności