Zobacz relację z Konferencji

 

W dniu 12 września 2024 r. odbyła się Konferencja

"JESTEŚ NA SZCZYCIE"

podsumowywująca trwający od dwóch lat projekt

"Schody Zdrowia - edukacja i nauka wyznacznikiem zdrowego i otwartego społeczeństwa",

który jest dofinansowany
z Ministerstwa Edukacji i Nauki programu

Społeczna Odpowiedzialności Nauki

 W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele  Urzędów Miast oraz Gmin, Departamenu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego, Naczelnicy Wydziałów Urzędów Miast i Gmin, Śląski Kurator Oświaty, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach, Krajowa Izba Fizjoterapeutów, Polskie Towarzystwo Dietetyków, Polskie Towarzystwo Otyłości Dziecięcej, Instytut Inżynierii Biomedycznej Uniwersytetu Śląskiego, Dyrektorzy Szkół biorących udział w projekcie, ale najważniejsi
Uczniowie i Nauczyciele zaangażowani w projekt.

W ciągu dwóch lat naukowcy SUM przebadali dwa tysiące dzieci z 25 szkół podstawowych zlokalizowanych na terenie województwa śląskiego. Do udziału w nim zgłosiły się m.in. placówki z Katowic, Bytomia, Zabrza, Mikołowa, Przyszowic, Pierśca, Sosnowca, Tarnowskich Gór, Wręczycy Wielkiej i Rudy Śląskiej. Celem przedsięwzięcia, realizowanego we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Metodyczno-Edukacyjnym „Metis” w Katowicach oraz Fundacją Iskierka, było zwiększenie odpowiedzialności nauczycieli i rodziców, bądź prawnych opiekunów za zdrowie dzieci oraz uświadomienie, że dbałość o zdrowie fizyczne, psychiczne, a także prawidłowe żywienie mają istotny wpływ na jakość życia.

– Projekt składał się przede wszystkim z części poświęconej fizjoprofilaktyce i części dedykowanej zdrowemu odżywianiu. Tutaj bardzo ważne było dla nas to holistyczne podejście do zdrowia uczniów dlatego też nie tylko przyjrzeliśmy się temu, co jedzą, ale również jak m.in. wygląda ich codzienna aktywność fizyczna, w jaki sposób siedzą, jak noszą plecaki, czy jak wygląda ich postawa – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Oskar Kowalski, prof. SUM –  Prorektor ds. Kształcenia Podyplomowego i Promocji SUM i dodaje: – Z myślą o rodzicach, opiekunach prawnych dzieci i nauczycielach przeprowadziliśmy także warsztaty szkoleniowe, zarówno w zakresie wprowadzenia interwencji żywieniowej, jak i fizjoprofilaktyki. Dużo mówiliśmy też o zdrowiu psychicznym młodzieży i aktualnych problemach nastolatków dlatego też cały projekt został przeprowadzony w sposób bardzo kompleksowy.

Około 50% dzieci ma zaburzenia gibkości, czyli m.in. nie jest w stanie dotknąć rękami podłogi. Dla 30% jedyną aktywnością fizyczną w ich życiu są zajęcia wychowania fizycznego a u prawie 40% wykryto nadmierną zawartość tkanki tłuszczowej – to tylko jedne z wielu alarmujących wniosków, do jakich doszli specjaliści Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. O swoich badaniach opowiedzieli w trakcie konferencji podsumowującej projekt. 

Nasze dzieci spożywają za mało warzyw i owoców. W ich jadłospisie nie brakuje za to fast foodów i słodkich napoi. Zamiast pieczywa pełnoziarnistego jedzą dużo białego. Tak samo sytuacja wygląda chociażby w przypadku makaronu dlatego ta dieta zdecydowanie wymaga poprawy. Badania, które przeprowadziliśmy wykazały, że prawie 40% dzieci ma nadmierną zawartość tkanki tłuszczowej. Co ciekawe, zauważyliśmy, że dzieci i rodzice wiedzą, jakich produktów powinno się unikać natomiast problem polega na tym, że nie mamy wykształconych nawyków zdrowego żywienia. Poważną trudnością jest też brak aktywności fizycznej. Dzieci po lekcjach spędzają czas, głownie siedząc. A tymczasem zalecenia WHO są takie, że każde dziecko do 18 roku życia powinno mieć co najmniej jedną godzinę aktywności fizycznej dziennie.

Dzieci, u których wyniki badań przesiewowych z zakresu analizy składu ciała wskazywały na nadwagę lub otyłość, wraz z rodzicami bądź prawnymi opiekunami zostały zaproszone do uczestnictwa w rocznym programie żywieniowym. Zaplanowano dla nich wykłady na temat prawidłowego żywienia oraz indywidualne spotkania z dietetykami. Kontynuacją porad dietetycznych były warsztaty, podczas których dzieci wraz z rodzicami przygotowywały zdrowe, smaczne i kolorowe posiłki, będące prozdrowotnymi i pełnowartościowymi przekąskami, które można samodzielnie przygotować w domu i zabrać do szkoły jako drugie śniadanie.

 

 

 

 

 

Deklaracja dostępności